Dermolojik test ne demektir ?

Dermolojik test ne demektir ?

 ÜRÜN İDDİALARI: “DERMATOLOJİK OLARAK TEST EDİLMİŞTİR” NE DEMEKTİR?

Kişisel bakım ürünlerinin çoğunun etiketinde “tahriş etmez” “biyoçözünür” “dermatolojik olarak test edilmiştir” gibi yazılar görürsünüz. Bu iddialar, üreticilerin tercihlerine bağlıdır. Üreticilerin "dermatolojik olarak test edilmiştir" etiketli ürünleri  aslında bir doktor tarafından test edildiği, daha az alerjik reaksiyonlara neden olabileceği ve  cilt ile uyumlu olduğu anlamına gelmektedir.

FDA; neredeyse tüm kozmetiklerin hassas kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabileceğini belirtiyor. Amerikan Dermatoloji Akademisi (AAD) göre, koku kozmetik alerjik reaksiyonlarının bir numaralı nedenidir. Ayrıca AAD parfüm, kolonya, cilt bakım ürünleri, sabunlar, şampuanlar, rujlar, güneş kremleri, losyonlar  dahil olmak üzere çeşitli kozmetik ürünlerde kullanılan 5000'in üzerinde temel kokularının olduğunu ve koruyucuların, kozmetik ürünlerde, alerjik reaksiyonlar için diğer bir tetikleyici olabileceğini belirtir.

Kozmetik ürünlerde görülen en yaygın kötü etki kontakt dermatittir. Kontakt dermatitin en belirgin özellikleri kırmızılık, pullanma, kaşınma,sızlama,kabarma gibi belirtilerdir. Kozmetik ürünler 2 çeşit dermatite neden olur:
  • Allerjik Kontakt Dermatit: Sadece bazı kişilerde ortaya çıkar ve bir bağışıklık sistemi reaksiyonudur.
  • İrritan Kontakt Dermatit: Maruz kalmaya bağlı olarak herkeste görülebilir, allerjik kontakt dermatitden daha yaygındır.